Ehituskeskuse oktoobri kokkuvõte 2017

Eesti Ehituskeskuse püsinäitusel registreeriti  oktoobris 628 külastajat.

Nendest:

  • arhitekte, insenere-projekteerijaid 136
  • ehitusfirmade esindajaid 241
  • individuaalehitajaid, korteri- ja elamuühistu esindajaid 103
  • ehitusõppureid 61
  • muid huvilisi 87

Ehituskeskuse püsinäitusega liitus Estplast Tootmine OÜ pannes välja seinapaneeli EPS tootelahendustega ehitiste soojustamiseks.

Oktoobris korraldasime Tartu Ehitusmessil suurele kuulajaskonnale tasuta seminari “Liginullenergiahooneks rekonstrueerimine – utoopia või atraktiivne võimalus” ja veel neli koolitusseminari Ehituskeskuses, nendest ühe tootepõhise koolituse koostöös firmaga Geberit A/S.

Olime abiks Arcus Projekt arhitektile haljastuse juhendite leidmisel. Samuti huvitas teda õueala tänava projekteerimine ja sinna sobivad katendid. Pakkusime ETF kartoteegi juhendeid õuealade katendite projekteerimiseks nii kiltkividest kui ka teistest katenditest. Sama teemaga seoses tutvus arhitekt lähemalt ACO Nordic OÜ ja Renniekspert OÜ stendidel olevate toodetega pinnavete kuivendamiseks .

Ehituskeskust külastasid Euroakadeemia II kursuse sisedisaini tudengid koos oma arhitektist õppejõuga Urmas Allinguga. Tutvustasime Ehituskeskuse tegevust ja siin leiduvaid juhendmaterjale. Tulevased sisearhitektid tutvusid ehitusnäitusega. Materjalide ja toodete omaduste osas jagas õppejõud neile täpsemaid selgitusi.

Ehituskeskuse poole pöördus tellija esindaja seoses Peterburi teel hoone rekonstrueerimise projektiga. Tellijal oli tekkinud ehitajaga vaidlus elektri põrandakütte paigalduse küsimuses. Ehitaja seisukoht oli, et nemad riietusruumi põrandasse elektri küttekaablite alla soojustust ei paigalda, kuna tegemist oli toetava küttega ruumi projekteeritud kaugküttele. Elektripõrandakütet pidi kasutatama vaid tööpäeva jooksul ja öösel oleks see välja lülitatud. Tellija argument, et igal hommikul kogu vahelae ülessoojendamine kulutab liialt palju energiat, ehitajat ei veennud.

Kuna Hoone tehnosüsteemide RYL otseselt ei nõua soojustuse paigaldust elektripõranda kütte alla, siis soovitasime tellijal võtta ühendust seda objekti projekteerinud kütte ja ventilatsiooni inseneriga ning arutada temaga energiatõhususe seisukohalt see küsimus läbi.
1936 aastal ehitatud eramu ostnud ja seda renoveerima hakanud omanik soovis teada, kas selle soojustamisel puistevillaga oleks vaja kasutada aurutõket. Selgitasime talle, et puitkarkassmaja seestpoolt soojustamisel mineraalvillaga on aurutõkke paigaldamine tehnoloogiliselt korrektne lahendus, kuid samas ka töömahukas, kuna nõuab palju konstruktsioonide avamist. Küsimusele millist aurutõket me soovitaksime, pakkusime meie eksponentide aurutõkke tooteid kaubamärkidelt Delta Luxx, Vario ja Intello, mis kõik on tuntud oma hea kvaliteedi poolest.
Ühe kortermaja renoveerimisel, mille käigus vahetati maja veetorustik, kanalisatsioon ja küttesüsteem, tekkisid ehitajal järelevalvega erimeelsused torustike toestamise küsimustes. Järelevalve ei olnud rahul ehitaja poolt tehtud tööga, viidates et see ei vasta  kehtivale torustike toestamise juhendile. Ehitusfirma esindaja tuli Ehituskeskusesse sooviga endale see juhend osta. Lisaks on Ehituskeskuses Toimex Oy stendil välja pandud põhjalik materjalide valik erinevate torustike toestamiseks, millega ehitaja lähemalt tutvus.
Uusarenduse käigus endale korteri ostnud omanik tuli meie juurde oma murega. Uues korteris esimest korda nurgavanni kasutades kukkus vanni esiplaat ära. Ehitaja käis asja uurimas, mille käigus selgus, et piirnevate seinade vaheline nurk ei olnud täisnurkne. Selgitasime omanikule, et RYL käsiraamatute kvaliteedi nõudeid järgides, poleks ehitajal probleeme nurgavanni paigaldusega tekkinud.
Kuna ehitaja ei olnud nõus oma viga tunnistama, soovitasime tal palgata ehitusekspert, kes ilmnenud vigade osas akti koostab ja selle alusel saab ehitajalt põhjendatult nõuda vigade kõrvaldamist.

Kahekordse suvila renoveerimise käigus otsustas omanik lisada loomulikku valgust teise korruse ruumidesse. Selleks soovis ta paigaldada katusele kaks katuseakent. Kuna pere kasutas hoonet ainult suviti, siis tema sooviks oli soetada väiksema soojapidavuse näitajatega ning hinnalt soodsamad katuseaknad, kuid kindlasti koos paigaldusega. Selgitasime kliendile, et optimaalse päevavalguse saamiseks peaks katuseakende pindala moodustama 10% ruumi põranda pindalast kuhu aken paigaldatakse. Tutvustasime meie eksponentide katuseaknaid kaubamärkidelt VELUX ja Fakro, mõlema katuseakna pakkuja kodulehelt on võimalik leida ka paigaldajate kontaktid.

Veel mõned teemad, mille kohta külastajad huvi tundsid:

nõuded trepipiiretele, koolimaja spordisaali põranda uuendamine, juhendid parkimisplatsi projekteerimiseks, valmis soojustuskrohvimise kvaliteedi nõuded, disainpõranda kavandamine kohvikusse ja selleks sobivad tooted, vana ahju ja korstna renoveerimine, hoone aluse kandekihi nõuetekohane tihendamine, puidust vahelaes korstna isoleerimine mineraalvillaga tuleohutusnõuetele vastavalt, sobivad plaatimissegud välitingimustesse ja plaatimise kvaliteedi nõuded, nõuded puitukse paigaldusele ja selle toimivusele, kergplokkidest märja ruumi ehitus vanasse puitmajja, profiilplekist katuse paigalduse kvaliteet, tuulduva fassaadi materjalide valik renoveeritavale hoonele, rõdude remont ja selleks sobivad tooted, paneelmaja vuukide remont ja tööde kvaliteet, renoveeritavasse eramusse toimiva tuuletõkkemembraani paigaldus, kõrglaohoone projekteerimine.

Lisaks ülalmainituile enim küsitud kaubamärkide tooted oktoobris:

RUUKKI,  Weckman, Sadolin, Eskaro, Tikkurila, Knauf, Gyproc, Knauf Insulation, Mathiostone, Finnfoam, Eternit, Makrolon, Plexiglas, Soudal, Tremco illbruck, Vivix, Aquapanel, Marmoroc, Stonerex, Tycroc, wedi, Geberit, MEA, Ecophon, Danfoss, DEVI, Bauroc, Fibo, weber, Mira, Silkaat, Izopanel, Solitex, Paroc, Isover, Styrofoam, Ardex, Isoplaat.

Novembris toimuvad Ehituskeskuses seminarid:

7.11 Soojustamise uudsed lahendused ja muutused energiatõhususe nõuete vastavuse tõendamisel. (tasuta seminar, korraldaja AS Paroc)
21.11 Kaldkatuste ehitamine – kinnitusvahendid, keskkonnaklassid, ohutustooted, järelevalve ja dokumentatsioon.
22.11 Green Building Council ja KEN klastri infoseminar (tasuta)
30.11  Puitkonstruktsioonide dimensioneerimine ja arvutusskeemid