Madalsüsinikehituse suunas. Hindamise ja projekteerimise käsiraamat
Ilmus esimene eestikeelne raamat, mis käsitleb madalsüsinikprojekteerimist ja -ehitamist.
Mida tuleb ehitamisel kliimamuutuste aeglustamiseks ennekõike arvesse võtta? Millised hoone osad ja elukaare etapid mõjutavad kõige enam süsinikujälge? Kuidas kasutada elukaare hindamist praktikas hoonete süsinikujalajälje hindamisel? Ehitamisega seotud heitkogused tekivad peamiselt energia kasutamisest elukaare eri etappidel. Madalsüsinikehituse peamised projekteerimispõhimõtted on seotud hoone kontseptsiooni, suuruse ja tõhususega. Madalsüsinikehituse tõhusus puudutab nii hoone energiatarbimist kui ka kasutatud materjale ja tooteid. Toote süsinikujalajälje all mõeldakse süsiniku heite ja sidumise summat.
Tehiskeskkond tekitab ligikaudu kolmandiku kasvuhoonegaaside heitkogustest, mistõttu on nende vähendamine väga oluline. „Madalsüsinikehituse suunas“ on projekteerijatele mõeldud käsiraamat, mis sisaldab üldteavet hoone süsinikujälje ning selle hindamise ja arvestamise kohta projekti eri etappidel. Lisaks pakub käsiraamat täpsemat teavet elukaare hindamise, keskkonnamärgiste, kasutusea planeerimise, ringmajanduse ning energia- ja materjalitõhususe kohta.
Raamatu ülesehitus:
- Keskkonnamõjud ja ehitamine
- Elukaare hindamise alused sh Materjali ja kasutamisega seotud heide
- Hoonete süsinikujälje hindamine (Heitkoguste arvutamine)
- Madalsüsinikhoone projekteerimine (Ehituskoht, Energiatarbimine, Taastuvenergia, Tehnosüsteemid, Konstruktsioonid ja materjalid, Kasutusea projekteerimine jne)
- Süsinikujälje haldamine ehitusprojektide korral (rollid, vajaduste hindamine, projekti etapid, projekteerimise staadiumid, ehitamine jne)
- Oskusvajadused
Tegemist on tõlkega soome keelest, sisu täiendamisega Eesti vastava infoga ning terminoloogiliste soovitustega aitasid kaasa Tallinna Tehnikaülikooli, Keskkonnaministeeriumi ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi spetsialistid.
Projekti toetas Digitaalehituse klaster ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.
Eessõna, kokkuvõte ja sisukord