Seminarid ja koolitused

JÄTKUSUUTLIK JA ENERGIATÕHUS RENOVEERIMINE

15. veebruar 2024

Seminari peakorraldajad on Saint-Gobain Eesti, Ruukki ja VELUX. Sellel aastal on märksõnadeks energiasäästlikkus, jätkusuutlik renoveerimine ja tehaselised lahendused.

Seminari kava

9:00 - 9:20

Saabumine ja hommikukohv suupistetega

9:20 - 9:30

Seminari sissejuhatus

9:30 - 10:15

Väikelinna väljakutse - Kuidas renoveerida muinsuskaitse all olev hoone energiasäästlikuks

Millises tehnilises olukorras on väikelinna muinsuskaitse piirkonna elamu Võru näitel. Kas muinsuskaitselised piirangud takistavad energiatõhususe saavutamist. Millised on võimalused ja lahendused energiatõhususe saavutamiseks

Anti Hamburg, PhD, Tallinna Tehnikakõrgkooli professor, Ehitusinstituudi direktor

10:15 - 10:50

Jätkusuutlik renoveerimine Isoveri ja Gyproc lahendustega

Käsitletud saavad toodete keskkonnadeklaratsioonid ja lahenduste CO2 emissioonid ja muud teemaga seonduv

Indrek Sniker, MSc, Saint-Gobain Eesti AS, ISOVER müügijuht ja tehniline konsultant

10:50 - 11:10

Paus

11:10 - 11:45

Exploring Glass Trends in the Renovation Market: A Swedish Perspective

Ettekanne tutvustab viimaseid arenguid ja väljakutseid Rootsi renoveerimisturul. Tähelepanu pööratakse ka EPD kättesaadavusele ning uuritakse madala süsinikusisaldusega klaasi kasutamise peamisi eeliseid ja võimalusi ehituses.

Oskar Storm, MSc ja Agneta Jõepere, MSc, Saint-Gobain Glass, Arhitektuursete projektide spetsifikatsiooni juht

11:45 - 13:00

Hoonete renoveerimine läbi Ruukki jätkusuutlike materjalide ja lahenduste.

Tänane jätkusuutlikkuse seis õhukesest lehtterasest ehitustoodete turul, renoveerimise lähem ja kaugem tulevik. Fossiilkütusevaba teras. Väiksem hoone eluea keskkonnajalajälg läbi pikema hooldusvälba ja meie kliimas toimivate katuse- ja seinakonstruktsioonidega. Modulaarsed ja energiat tootvad lahendused. Materjalide taaskasutus.

Kaupo Pertel, MSc, ehitusinsener, Ruukki Baltikumi tehnilise- ja projekteerimisosakonna juht ja Toomas Velleste, Ruukki katusetoodete müügikonsultant

13:00 - 13:45

Lõuna

13:45 - 14:45

Designing with daylight – methodology, measurements and implementation.

Kuidas planeerida ruumi teadlikul viisil päevavalgust, kasutades õiget metoodikat. Valguse kompositsioonilised ja funktsionaalsed aspektid (mõõtmised ja parameetrid). Näited, mis muudavad ruumid tasakaalustatuks (päevavalguse hinnang ja kujundus).

Giulio Camiz, MSc, VELUX Italy arhitektuuri teadusjuht

14:45 - 15:00

Paus

15:00 - 16:30

Tehaselise renoveerimise lahendused

Tehaselisel renoveerimisel õhu- ja aurutõkke ning tuuletõkke valiku mõju lisasoojustuselemendi soojus- ja niiskustehnilisele toimivusele

Targo Kalamees, PhD, volitatud energiatõhususe spetsialist ja ehitusinsener tase 8, Tallinna Tehnikaülikool ja Eero Nigumann, BSc, ehitusinsener tase 6, Timbeco Ehitus OÜ projektijuht

16:30 - 17:30

Giidituurid erinevatel KUMU näitustel ja püsiekspositsiooni osades - tasuta seminaril osalejatele (Registreerumisel kasutage Märkused kastikest)

17:30

Seminaripäeva lõpp

Seminar toimub neljapäeval 15. veebruaril kell 9.00-17.30 KUMU Kunstimuuseumi auditooriumis (Weizenbergi 34/ Valge 1, Tallinn). Kohaletuleku võimalused: https://kumu.ekm.ee/kuidas-tulla/

  • Osavõtt tasuta, vajalik eelregistreerumine
  • Osalema on oodatud arhitektid, projekteerijad, ehitajad, järelevalvespetsialistid ning valdkonnaga seotud huvilised.
  • Tunnistused seminarist osavõtjatele Eesti Ehitusinseneride Liidu 6,5 täiendõppe arvestuspunktiga (saadetakse peale seminari digitaalselt).
  • NB! Peale ettekandeid on võimalik osaleda tasuta giidituuridel (kestus 1 tund) või külastada tasuta kõiki ekspositsioone, sest KUMU on avatud kuni 20.00. Ka peale giidituuri on võimalik ülejäänud ekspositsioone külastada. Huvi korral palun kirjutage registreerumisel Märkused kastikesse: Giidituur (võimaldab ka kogu KUMU-t külastada) või tasuta KUMU (võimaldab iseseisvalt tutvuda kõigi näitustega)
  • NB! NB! Kui olete registreerinud seminarile, aga ei saa siiski osaleda, palume kindlasti sellest teada anda. See on oluline toitlustuse korraldamisel, kuna soovime juhinduda jätkusuutlikkuse printsiibist ning vältida toidu raiskamist.

Lisainfo tel 6604 555

Registreerumine lõppenud