Akustikaseminar toimus sel aastal MUBA-s

Viimastel aastatel on Eestis järjest valminud põnevaid kultuuriehitisi, mille oluliseks osaks lisaks muudele nõuetele, on kandev roll ka akustiliste nõuete täitmisel.

Ehitusakustika seminaride üheks oluliseks käimapanevaks jõuks sai arhitektuuriakustika grand old lady Linda Madaliku poolt juba 2009. aastal tehtud ettepanek soomekeelse akustikaraamatu RIL 243-1 tõlkimiseks. Raamatu ilmumise järel oleme korraldanud mitmeid akustikateemalisi seminare, mille oluliseks eesmärgiks on alati olnud mõne poolelioleva või valmiva kultuuriehitise külastus. Enne MUBA seminari toimusid meie akustikateemalised ringkäigud näiteks Viimsi Artiumis, Pärdi keskuses, Teatri- ja Muusikaakadeemia ehitusel, endise nimega Nokia kontserdimajas, kino Kosmos IMAX 3D filmi külastusel. Seetõttu plaanisime pikalt akustikaseminari ka vastvalminud Muusika- ja Balletikoolis MUBA.

28. aprilli seminari ettekanded toimusid Väikses Kammersaalis. Seminari ettekanded olid ka seekord oma ala parimatelt spetsialistidelt, kellel MUBA akustiliste lahenduste valmimisel oluline nagu Marko Ründva KAJAJA Acoustics OÜ-st ja Priit Püss RKAS esindajana. Soome kogemustest akustiliste lahendustega kõneles akustikaprofessor Mikko Kylliäinen. Seminaril osalenud pr Linda Madalik soovis eraldi tänada koolijuht Timo Steinerit ja arhitekt Gerda Kaasikut. MUBA projekt oli väga pikk, ligi 20 aasta eest pöördus Timo Steiner tulevase hoone akustiliste lahenduse kavandamiseks pr Linda Madaliku poole. Pikk eeltöö, projektipõhised nõuded ja tellija soovid viisid soovitud lõpptulemuseni. Ehitamise eel ja ajal tehti erinevaid mürakatsetusi. Hoone on juba saanud hulgaliselt positiivset tähelepanu, aga enamasti on nii, et kui akustika on hea, siis sellest ei räägita. Samas probleemide puhul jõuab see kindlasti meediasse.

RKAS projektijuht Priit Püss, kes tellija esindajana ehitusega seotud oli, lisas ringkäigu lõpus oma mõtte – projektiga võib olla seotud väga hea arhitekt, parimad tehnosüsteemide projekteerijad või teisedki spetsialistid, aga kui koostööd ei tehta, siis head lõpptulemust ei sünni. MUBA ehituse puhul õnneks koostöö toimis ja keerulised küsimused leidsid lahendused.

Ettekandeid toetasid põhjalikud ringkäigud, mida juhtisid 3+1 Arhitektid büroost Hanna-Liisa Mõtus ja RKAS poolt Priit Püss, võimaldasid tutvuda kogu hoonega. Hoone esifassaad oma lihtsuses võib jätta mulje, et sama tagasihoidlik on see ka seest. Tegelikult üllatas hoone sisemus kõiki osavõtjaid –avarast aatriumist algav trepp keerleb lindina läbi kõikide korruste, palju valgust, suurepärased tammepuidust pinnad, viimistlemata jäänud betoonpinnad muusikakooli õppeklasside koridorides. Ja muidugi oli üllatus, et Pärnu mnt äärne liiklusmüra tõepoolest ei jõua kooli ruumidesse, ka saalide ja muusikaruumide ees on vaheruumid, et liigsed helid ei liiguks kõrvalolevasse ruumi. Näiteks Väikse Kammersaali ja Blackbox-i vaheline ruum isoleerib heli, võimaldab sinna paigutada mittevajalikku sisustust või kasutada ka transpordikoridorina suuremate seadmete ja tehnika vedamiseks otse Pärnu mnt äärest suurde saali. Ääretult põnev on MUBA terrassidega sisehoov. Hoone erinevates kohtades on mugavaid puhkenurki, ka raamatukogust ning toitlustusalalt avaneb vaade ja ligipääs sisehoovi – „vaikuse aeda“.

Väikest pildigaleriid saate vaadata siin: Valik MUBA pilte