Ehituskeskuse oktoobri kokkuvõte 2018

Eesti Ehituskeskuse püsinäitusel registreeriti  oktoobris 607 külastajat. Nendest arhitekte, insenere-projekteerijaid 117
ehitusfirmade esindajaid 283
individuaalehitajaid, korteri- ja elamuühistu esindajaid 95
ehitusõppureid 49
muid huvilisi 63

Oktoobris korraldasime Tartu Ehitusmessil kolm seminari, nendest üks oli kuulajatele tasuta. Ehituskeskuses viisime läbi neli seminari, nendest kolm koostöös ettevõtetega AS Paroc, AS Puumarket ja FIE Jaak Teras. Meie kõikide seminaride täiendkoolituste punktisumma oktoobris oli 26,4.

Tavapärasemast suuremad ehitusmahud tekitavad taaskord tööjõust tulenevaid probleeme, mis kajastuvad kehvas ehituskvaliteedis. Ehitusekspert, kes tegi ekspertiisi renoveeritud puitmajale, otsis meilt juhendit puitfassaadipaigaldamiseks. Ehitaja oli paigaldanud fassaadilauad seina ilma tuulutusvahet laua taha jätmata, mistõttu fassaad hakkas välja punnitama. Pakkusime eksperdile puitfassaadide paigaldamise juhendit, millele ta ekspertiisiaktis lubas viidata.
Kalevi staadioni kõrvale kerkivatele uutele kortermajadele lamekatuse ehitamise pakkumise esitanud firma esindajad pöördusid meie poole murega. Tellijast investor ei olnud nõus pakkumises sisalduvate kinnititega, millega esimene kiht bituumenrullmaterjali paigaldataks. Tellija nägemus oli, et sellega kahjustataks katuse hüdroisolatsioon. Väitele, et see on tavapärane paigaldusviis, teda ei veennud. Katusefirma esindajad palusid meilt lamekatuse ehitamise juhendit, mida tellijale näidata, et nende pakutud paigaldusmeetod on õige. Leidsime käsiraamtust „Toimivad katused“ peatüki mehhaaniline kinnitamine, kus märgitakse esimese kihi bituumenrullmaterjali kinnitamise vajadust mehhaaniliste kinnititega, mis peavad ulatuma katuse kandetarindisse. Saades endile positiivse vastuse, tutvusid firma esindajad ka ehitusnäitusega. Suurimat huvi pakkusid neile soojustus- ja katusekattematerjalid.
Kolmekordse korruselamu KÜ esindaja otsis lahendust rõdude renoveerimiseks. Tegemist oli vanema puitmajaga, kus metallkarbikust rõdukarkassile oli eelmise remondiga puidust laagidele paigaldatud vineer, millele valati betoonsegu, mis omakorda kaeti keraamiliste plaatidega. Plaadid olid nüüdseks lahti tulnud ning vineer mädanenud. Elanikud ei julgenud enam rõdusid kasutada. Ütlesime KÜ esindajale, et selline renoveeritud lahendus ei saanudki kaua kesta. Näitasime kliendile Puidukoda OÜ stendil olevaid terrassilaudu ja soovitasime kinnitada need kandavale metallkarbikule, mis kliendi väitel polevat kahjustunud. Sedasi olles saaksid terrassilauad tuulduda ning mädanemine neid ei ähvardaks. KÜ esindaja tegi Puidukoda stendist pildi ning lubas majaelanikele selle renoveerimislahenduse välja pakkuda.

Palkmajast suvilat soovinud pere otsis infot, mis oleks usaldusväärne ettevõte  suvila tellimiseks, mis sobiks ka aastaringseks elamiseks.  Jutu käigus selgus, et pereisa eelistaks käsitööna valmistatud palkmaja. Soovitasime tutvuda Eesti Puitmajaliidu kodulehel palkmajatootjatega, kust leiab ka käsitööna valmistavaid palkmajatootjaid. Kinnitasime pereisale, et Puitmajaliitu kuuluvatel ettevõtetel on pikaaegne tegevuskogemus, mistõttu võib neid pidada usaldusväärseteks.

Veel mõned teemad, mille kohta külastajad huvi tundsid:
laevakerede värvimistsehhi projekteerimine Nasva sadamasse ning loomuliku valguse lahendamine läbi katuse ja selleks sobivad tooted, nõuded trepipiiretele, tulekolde ehitus ja selleks sobivad segud, fassaadivuukide remondi kvaliteet KÜ Koskla 3, WC ja vannitoa kapitaalremont Mustamäe korteris koos elektripõrandakütte paigaldusega, juhised Bauroc plokkidest laotud avade sildamiseks, sobivad plaatimissegud välitingimustesse ja plaatimistööde kvaliteet,  juhendid bürooruumi ruumiprojektile ja töökohaprojektile vana büroo ümberehitusel, tuulduva fassaadi valikud renoveeritavale eramule, nõutele vastav katuse turvavarustus, eluhoonete terrassi- ja rõdupiirete tahvelklaasi paksus ohutusnõuetest lähtuvalt, hoone seespoolse täite kvaliteet.

Lisaks ülalmainituile enim küsitud kaubamärkide tooted oktoobris:
RUUKKI,  Weckman,  Eskaro, Tikkurila, Knauf, Gyproc, Knauf Insulation, Mathiostone, Finnfoam, Eternit, Makrolon, Plexiglas, Renolit, Soudal, Tremco illbruck, Vivix, Aquapanel, Marmoroc, Stonerex, Tycroc, wedi, Geberit, ACO, Easy Drain, Ecophon, Danfoss, DEVI, Bauroc, Fibo, weber, Mira, Silikaat,  Paroc, Isover, Styrofoam, Ardex, Isoplaat, Cedral, Rockwool, Technonicol, Protan, Triso

Novembris toimuvad Ehituskeskuses seminarid:
5.11 Jätkusuutlik arhitektuur ja projekteerimine – Eesti spetsialistide kogemused. Tasuta seminar.
8.11 Tellingute piiramatud võimalused – nende paigaldamisest ja nendel töötamisest. Tasuta seminar.
15.11 Tee kandevõime saab alguse tee kavandaja ja projekteerija ametialasest kompetentsusest.
22.11 Bossong keemiliste ankrute kasutusvõimalused kaasaegsel ehitusturul. Tasuta seminar.
27.11 Kaasaegsed ühiskondlikud puithooned ja nende tulepüsivus.