Ehituskeskuse oktoobri kokkuvõte 2020

Eesti Ehituskeskuse püsinäitusel registreeriti  oktoobris 281 külastajat.
Nendest arhitekte, insenere-projekteerijaid 69
ehitusfirmade esindajaid 123

individuaalehitajaid, korteri- ja elamuühistu esindajaid 37
ehitusõppureid 28
muid huvilisi 24

Oktoobris korraldasime koostöös Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liiduga Tartu Ehitusmessil Fassaadipäeva ja Katusepäeva seminarid. Ehituskeskuses viisime läbi 2 seminari „Ehitustööde dokumenteerimine praktilises ehituses“ ja“ Ohutuse tagamine fassaadi ja katuse hooldus- ja remonttöödel“. Kokku andsid meie seminarid oktoobris ehitusspetsialistidele 14 täiendkoolituse punkti.

Ehituskeskuse külastaja, kes kavatses ehitada maja koos aatriumiga, soovis infot, millist materjali oleks aatriumi katusel võimalik kasutada. Tutvustasime selleks Proplastiku stendil Makroloni kihtplastikut. Materjal on hea valguse läbilaskvusega, löögikindlam kui klaas ning selle U-koefitsient küündib olenevalt paksusest kuni 1,0 W/m2K. Alternatiivina soovitasime mõelda ka Rodeca polükarbonaadist katusepaneelide kasutamist. Neid paneele iseloomustab tugev löögikindlus, valguse läbilaskvus ja hea soojusisolatsioon.
Arhitekt, kes projekteeris Soome tsiviilelanike pommivarjendit, soovis infot raudbetoonist pommivarjendite projekteerimiseks. Leidsime Soome S1 klassi pommivarjendi projekteerimisjuhendi, kus selle klassi nõudeid põhjalikult käsitletakse.
Ehitaja, kellel oli vaidlus omanikujärelevalvega, tundis huvi pahtliga tasandatud pindade kvaliteedinõuete vastu. Ehitajale jäid arusaamatuks kvaliteedi klasside L1 ja L2 tähendused. Selgitasime, et need klassid on SisetöödeRYL 2013 pahteldatud lae- ja seinapindadele esitatud tasasusenõuded. L1 klass hõlmab värvitavaid või õhukese tapeedi alla jäävaid seinu ja värvitavaid lagesid. Nendele kehtib tasasuse nõue kahemeetrise latiga mõõdetuna ± 3mm. Rangem nõue kehtib samadele pindadele, mis piirnevad teiste ehitusosadega, kus 2 meetrise latiga mõõdetuna tasasuse nõue on  ± 2mm. Oleme täheldanud, et see nõue tuleb tihti ehitajale üllatusena, kuna lähtutakse elu- ja ärihoonete tavapärasest kvaliteediklassist L2, kus tasasuse nõue on ± 5mm ja piirnevate ehitusosadega kohtades ± 4mm.
Meie poole pöördus sisearhitekt uue lasteaia projekti raames. Tema soovis infot lasteaia mööblile esitatavatest nõuetest. Leidsime kliendile juhendi lasteaia projekteerimisest, kus kajastatakse ka nõudeid lasteaia mööblile ja varustusele.

Veel mõned teemad, mille vastu külastajad huvi tundsid:
Betoonpõrandate- ja betoonist paigalvaluga seinte kvaliteedinõuded (veisefarm Soomes)
korterelamu rõdude betoonplaatide remont ja selleks sobivad lahendused
tootejuhendid korteris märja ruumi remondiks
kaitseplekkide paigalduse juhendid
auru- ja õhutõkete valikud puitmaja renoveerimiseks
lahendused ja tooted sammumüra vähendamiseks
eramu vundamendi ja sokli hüdroisolatsiooni renoveerimine
juhendid korterelamu krohviga fassaadisoojustuse projekteerimiseks ja ehitustöödeks
valik tuulduvate fassaadide materjalidest
katuse aluskatuse ehituse juhend ning nõuded roovide kinnitusvahenditele
metallist sadeveesüsteemid ja nende nõuetekohane paigaldus
KÜ lamekatuse remont koos lisasoojustamisega, valikud katusematerjalidest.
sadeveerennide valik ning kruusarestid kivipuru stabiliseerimiseks eramu sissesõidu teel
eramu lastetubade kujundamine dekoratiivvärvidega

Lisaks ülalmainituile enim küsitud kaubamärkide tooted oktoobris:
RUUKKI,  Weckman,  Eskaro, Riia Lakid, Knauf, Gyproc, Knauf Insulation,  Finnfoam, Eternit, Soudal, Tremco illbruck, Vivix, Aquapanel, Marmoroc, Stonerex, Tycroc, wedi, Geberit, ACO, Birco,  Easy Drain, Ecophon, Danfoss, DEVI, Bauroc, Fibo, weber, Mira, Silikaat,  Paroc, Isover, Styrofoam, Ardex, Isoplaat, Cedral, Rockwool, Technonicol, Protan, Triso,  SFS intec, VELUX, Delta, Tyvek, Fermacell, Vario, Intello, Tyvec, Puidukoda.

Novembris toimuvad Ehituskeskuse seminarid:
12.11 MADALSÜSINIKEHITUS. Väljakutsed ja võimalused Eesti ehitussektorile. Süsinikujalajälje arvutusmetoodika. Seminar toimub TTÜ Energeetikamajas ning ka veebiülekandena
17.11 Ehitustööde ajal ohutuse tagamine kõrgusest kukkumise vältimiseks – Praktiline töötuba