13.01.2022 EHITUSKAEVIKU SEMINAR LIIVALAIA OBJEKTI KÜLASTUSEGA

Sügava ehituskaeviku seminar 13.01.2022 Liivalaia kvartali objekti külastamisega

2022. aasta esimene seminar oli seotud Liivalaia kvartalisse ehitatava KAPITEL elu-ja ärihoonega, Seminar lõppes peale Estkonsult ekspertide Heiki Meose ja Priit Põldre ettekandeid ehitusplatsil, et vaadata oma silmaga rajatud sulundseinu ning tutvuda 0-tsükli rajamise keerulise insenerlahendusega. Hotell Olümpia seminariruumi aknast vaadates ei reetnud miski, et varahommikuse ehitusplatsi aia taga on sügav kaevik.

Uue kvartali ehituskaeviku rajamise olulised aspektid ongi sügavus ja suuremahulisus – keskmine sügavus 9,5 m, Juhkentali tn pool 11 m ning liftishahtide juures pisut üle 13 meetri. Liftisüvenditele ehitatakse eraldi tugiseinad. Vaatamata sellele, et geotehniliste tingimuste kohta saadi üsna põhjalik eelinfo, olid pinnaseolud kaevetöödel keerulised ning teatud mõjud ka Härjapea jõe ürgorul.

Keerukaks tegid 2021.a. suvised kaevetööd ja sulundseinte rammimise asjaolu, et vahetus naabruses on mõne aasta eest renoveeritud Kaasani kirik (300-aastane ja ühtlasi Tallinna vanim sakraalne puitehitis), töötav bensiinijaam ning kortermajad.

Kogu väljakaevatava pinnase maht on ca 76 000 m³, kaeviku põhja jõudmiseks ehitati veokitele eraldi kaldtee. Ehitusplatsi suurus võimaldas peatöövõtjal Merko Ehitus Eesti rajada veoautodele nö pesemisplats, et ratastelt kanduks linnatänavatele vähem pinnast.

Paigaldatud tugisente siirdeid kontrollitakse iganädalaselt 10-s mõõtekohas, rohkem muutusi toimub Juhkentali tn nurgal bensiinijaama juures. Ehitusplatsi ringkäigul osalenutel oli võimalik kuulata objektijuhtide selgitusi ning jälgida toimuvaid ehitustöid. Füüsiliselt keerulisem oli ilmselt kummikutega vees olevatel töölistel, kes piikasid valatud betoonpostide pealt üleliigset betooni.

Objekti valmimistähtaeg on 2024. Lisainfot leiate: https://kapitel.ee/portfell/liivalaia-kvartal/