Ehituskeskuse seminarihooaeg algas edukalt

Ehituskeskuse 2022. aasta esimene seminar keskendus sügavale ehituskaevikule ja 0-tsükli rajamise tehnilistele lahendustele ning oli seotud eelkõige hotell Olümpia vastu rajatava Liivalaia kvartaliga. Üritus oli rahvarohke, hotell Olümpia konverentsikeskuses toimunud ettekandeid oli võimalik jälgida ka online-s ning mõned kiiremad online-kuulajad jõudsid peale loenguid ka ehitusplatsile. Plusskraadidega ilm oli igati sobiv loengutejärgseks objektikülastuseks ja üle 50-ne osavõtjaga tehti ehituskaeviku ümber põhjalik ringkäik.

Saime kuulajatelt palju positiivset tagasisidet OÜ Estkonsult lektorite Heiki Meose ja Priit Põldre ettekannete kohta ning tänati ka sooja vastuvõtu ja lisaselgituste eest peatöövõtja AS Merko Ehitus Eesti meeskonnaliikmeid Ahti Suppit ja Annes Lilleorgu.

Täname ka Tallinna Tehnikakõrgkooli, kes varustas meid objektikülastuseks kiivrite ja vestidega.

Objektiga seotud lisainfot ja pildigaleriid saate vaadata sellelt lingilt

Ehituskeskuse sünnipäevakuu soodustused

1. detsembril oli Ehituskeskusel 26. sünnipäev.
Oktoobrist asume uues moodsas büroos aadressil Järve tn. 2, Torn 1, 2. korrus.
Külastajatele oleme avatud argipäeviti 9-17. Kirjandust saate tellida ka e-poe kaudu.
Sünnipäevakuul pakume soodushindu järgmistele toodetele:

ETF Net kartoteegiga liitujatele -10% liitumistasust ja kuue kuu kasutusmaksust.

Kõik hooneehituse RYL käsiraamatud -20%

Raamatud 20% soodushinnaga: 
– Ehitushanke kulukontroll
– Ehitustööde kulud 2020. Tööjõukulud ja tootlus – uusehitus ja remont
– Krohviga fassaadisoojustuse liitsüsteemid
– Ligipääsetav hoone ja keskkond
– RIL 243-1-2007 Hoonete akustiline projekteerimine. Akustika alused
– Termograafia ehituses
– Toimivad katused
– Tuleohutud puitmajad
– Tuulduvad fassaadid
– RIL 77-2013 Pinnasesse ja vette paigaldatavad plasttorud. Paigaldusjuhend

ET Infokeskus ja Ehituskeskus uues asukohas

ET Infokeskuse AS ja ettevõttega seotud Eesti Ehituskeskus asub alates 1. oktoobrist 2021 uues asukohas, milleks on Pärnu mnt ja Tammsaare tee vahetus läheduses asuvad Järve Tornid, Järve tn 2, Tallinn.

TÄPNE ASUKOHA INFO: Järve Tornid, aadressil Järve tn 2, Torn 1, 2. korrus.
Torn 1 asub raudtee poolses küljes, peasissepääs on samuti raudtee poolt.
Telefoninumbrid on endised:  6604 555 ja 6604 535
Oleme avatud E-R  9.00 – 17.00

Ühistransport: Kohale saab bussidega nr 5, 18, 36 ja 45.  Kesklinna poolt sõites on Järve bussipeatus kohe tornide kõrval. Järve rongipeatus on ca 100 m kaugusel.

Parkimine: Autoga tulles saab parkida Järve tn või Laine tn (paralleelne Pärnu mnt-ga) või jätta teisele poole raudteed (Alajaama tn).  Parkimine tänavatel on tasuta. Parkimiskellaga kuni 30 min Circle K bensiinijaamas (Pärnu mnt ääres). Pikemaks peatumiseks saab kasutada suures parklas meie ettevõtte parkimiskohti, mis asuvad raudtee äärses parklas. Helistage 6604555, kui olete tõkkepuu ees..

Lisainfo: Oleme külastajatele juba avatud, kuigi oktoobri lõpuni osa sisustustöödest veel jätkub. Esialgu alustame veebiseminaridega, edaspidi toimuvad väiksemad koolitused ja hübriidseminarid meie uutes ruumides. Suuremad koolitused kohalolevate kuulajatega korraldame väljaspool Järve tn bürood. Kirjandust saab  e-poest tellida 24/7 või saata tellimused meili teel ehituskeskus@ehituskeskus.ee

Aasta lõpuni jätkuvad Tornis 1 arendajapoolsed sisetööd fuajees ja teistes valmivates büroodes, mistõttu on tolmu pisut rohkem. Kuigi uue büroo pidulik avamine jääb novembrisse, ütleme  juba praegu – Tere tulemast Järve tn 2!

Vt  Järve tn 2 autoga juurdepääsu skeem

Ehituskeskuse seminar 16.09.2021 Teatrimaja objektil

Ehituskeskuse viimane seminar enne kolimist uude asukohta toimus 16.09.2021 hoonete rekonstrueerimise teemadel. Seminar lõppes peale tordi söömist Estonia puiesteel asuva nn Teatrimaja objekti külastusega.

Vt Lisainfo ja Pildigalerii

Ehituskeskus kolib septembri lõpus

ET Infokeskuse AS ja ettevõttega seotud Ehituskeskus kolib septembri keskel uude asukohta, milleks on Pärnu mnt ja Tammsaare tee vahetus läheduses asuvad Järve Tornid aadressil Järve 2, Tallinn. Uue koha valikul mängisid rolli ka läbiviidud kliendiküsitluse tulemused, et Ehituskeskuse uus asukoht võiks südalinnast olla veidi kaugemal.

ET Infokeskuse AS alustas oma tegevust 28 aastat tagasi Rävala pst 8 suures büroohoones, mis kandis siis ”projekteerijate maja” nime. Paar aastat hiljem loodud Ehituskeskus alustas aastaringse ehitusnäitusega tegevust Viru hotelli keldrikorrusel. Seal korraldasime ka esimesed koolitusseminarid ning mõni aasta hiljem vajasime suuremat ehitusnäituse pinda ning avaramaid koolitusruume.

Sajandivahetusel kolis Ehituskeskus Viru hotelli keldrist püsinäituse ja kirjanduse müügiga Rävala pst 8 hoonesse, kus tegutseme siiani. Viimastel aastatel levinud info selle hoone lammutamisest lähiaastatel on andnud olulise signaali asukoha vahetuseks. Meie poolt valitud uued bürooruumid on kaasaegsed ning võimaldavad ka edaspidi jätkata kõikide praeguste ja tulevaste klientide jaoks olulise ehitusalase info keskusena. Korraldame veebiseminare ja väiksemaid koolitusi, pakume veebiteenuseid, kirjastame ja müüme ehitusalaseid raamatuid, vahendame infot ehitustoodetest. Ka uues asukohas on kliendid oodatud tutvuma kirjandusega kohapeal või küsima muud ehitusalast infot. Suuremaid koolitusi korraldame väljaspool bürood. Ehitusnäitusega praegusel kujul ei jätkata ning see on avatud Rävala pst. 8 kuni 24. septembrini.

Ehituskeskus on avatud kogu suve ning kuni kolimiseni septembri lõpus (27.-28.09) jätkame ehitusalase info keskusena ja koolitustega Rävala puiesteel. Uues asukohas oleme klientidele avatud alates 4. oktoobrist. Kirjanduse e-pood töötab püsivalt ning küsimusi võib saata ka e-postiga.

Järve Tornid on projekteeritud arhitekt Martin Aunini poolt, arendaja on TTP AS.

ASUKOHA INFO:

Meie uue büroo asukoht on Järve Tornid, aadressil Järve 2, Torn 1, 2. korrus.

Torn 1 asub raudtee poolses küljes, peasissepääs on samuti raudtee poolt.
Telefoninumbrid on endised:  6604 555 ja 6604 535

Oleme avatud E-R  9.00 – 17.00

Ühistransport: Kohale saab bussidega nr 5, 18, 36 ja 45.  Järve rongipeatus ca 100 m kaugusel

Autoga tulles saab parkida Järve tn või Laine tn või jätta teisele poole raudteed.  Parkimine tänavatel on tasuta. Parkimiskellaga kuni 30 min Circle K bensiinijaamas (Pärnu mnt ääres). Pikemaks peatumiseks saab kasutada suures parklas meie ettevõtte parkimiskohti (tasuta).

Ehituskeskuse kevadkokkuvõte

Ehituskeskuses toimus kevadperioodil 14 veebiseminari enam kui 700 osavõtjaga.
Osa seminarikavadest hinnati EEL poolt täiendõppepunktidega ning neid kogunes 25,3. Lisaks tasulistele seminaridele betoonkonstruktsioonide, niiskusturvalisuse, soojustamise, tuleohutuse jm teemadel toimus 6 tootepõhist koolitust kaubamärkidelt BAUROC (eraldi ehitajatele ja projekteerijatele), Saint-Gobain, Geberit ja Pilkington. 3 koolitust toimus uuenenud ETF-Net kartoteegi praktilisest kasutamisest.

Kõige rahvarohkem koolitus toimus aprillis ehituse ühtsest klassifitseerimisest, millel oli 165 osavõtjat. Selle teemaliste koolitustega kitsamatele sihtgruppidele jätkame septembris, sest koos TalTech-i ja TTK-ga oleme seotud CCI ja ehituse ühtse klassifitseerimissüsteemi jätkuprojektiga.

Ehituskeskus oli igapäevaselt avatud ning jätkas tavapäraselt klientide ehitusalast nõustamist nii tootepõhiselt kui ka tehnilistes küsimustes.

Kevadel alustasime tõlketöödega uue madalsüsinikehituse raamatu kirjastamiseks. CO2 ja madalsüsinikehituse teema on muutumas üha aktuaalsemaks ning ET Infokeskus osaleb Digitaalehituse klastri juurde loodud CO2-töörühmas. Teema on põnev ning sügisel ilmuv ja soome keelest tõlgitud Madalsüsinikehituse raamat aitab kaasa vastava terminoloogia korrastamisele ning selle teema selgemale käsitlusele eelkõige hooneehituses.

Juunis korraldame I poolaasta viimased veebiseminarid, kõigi tulevaste ja toimunud koolituste info leiate Ehituskeskuse veebist. 24. augustil toimub Ehituskeskuses koos Kukkumiskaitse OÜ-ga kohapealsete kuulajatega seminar ”Ehitustööde ajal ohutuse tagamine kõrgusest kukkumise vältimiseks -Praktiline töötuba”. Seda seminari oleme mitu korda edasi lükanud ning kui olukord piirangute osas leeveneb, saame senistele registreerunutele lisada veel osaleda soovijaid.
Septembri keskel kolib Ehituskeskus uutesse Järve Tornid bürooruumidesse aadressil Järve 2, Tallinn. Seniks jätkame Rävala puiesteel tavapäraste tegevustega.

Ehituskeskus on avatud kogu suve E-R 9-16. Kõiki tehnilisi küsimusi ja kirjanduse tellimusi võib saata ka meili teel etinfo@ehituskeskus.ee  või ehituskeskus@ehituskeskus.ee. Kirjanduse e-pood töötab 24/7 ning saadame kauba hiljemalt järgmisel tööpäeval sobivasse pakiautomaati.

ETF Net kartoteegi uudised

Viimasel poolaastal lisandusid ETF Net kartoteeki uued juhendid.

RT 103274-et Katused. Üldandmed 10 lk, (asendab RT 85-10799-et)
RT 103277-et Liigeldava tasapinna hüdroisolatsioon 21 lk
RT 103301-et Bituumenkattega kaldkatus 14 lk, (asendab RT 85-10894-et)
RT 103313-et Bituumenmaterjalist kate lamekatusel 20 lk, (asendab RT 103274-et)
RT 103281-et Keraamilised tellised 8 lk, (asendab juhendit RT 35-11136-et)
RT 103282-et Tellistarindid 17 lk. Juhend tellisseinte projekteerimiseks ja dimensioneerimiseks
RT 103283-et Silikaattellised ja -plokid 8 lk, (asendab juhendeid RT 35-10840-et ja RT 35-10841-et)
RT 103310-et Hoonete suitsutõrje ja suitsueemaldusseadmete korrashoid 23 lk
RT 103344-et Piirded ja käsipuud 11 lk, (asendab RT 88-11019-et)
RT 103345-et Puittrepid 14lk, (asendab RT 88-10743-et)

ETF eestikeelsed juhendid mai 2021

ETF Net kartoteegi püsitellijad saavad juhendeid veebist alla laadida, teistel on võimalik üksikjuhendeid osta Ehituskeskuse e-poest või tellida meili teel ehituskeskus@ehituskeskus.ee 

Sisetööde RYL 2013 muudatus

Uuendus käsitleb peatükkide 752 Parketitööd paigaldustooteid ja paigaldust ning peatüki 753 Laminaatkatete paigaldamine paigaldustooteid ning betoon- ja kivimaterjalist aluseid.
Uuenduse peamine sisu on, et valitud tooted sobivad ettenähtud ruumi ja otstarbega ning moodustavad koos toimiva põrandatarindi.
Viiteid või muud sisu pole uuendatud. Muudatuste lisaleht on täiendav dokument, mis näitab tehtud muudatusi võrreldes eelmise versiooniga

Uuendus jõustus väljaandmise kuupäeval 15. veebruaril 2021.

SiseRYL 2013 muudatuse 2021 Lisaleht

 

Ehituskeskuse veebruari kokkuvõte 2021

Veebruaris korraldasime 2 veebiseminari. Nendest ühe koostöös Bauroc AS-ga teemal Bauroc seinakonstruktsioonid Revit EST lokaliseeringus ja ProdLib keskkonnas.

Huvi Bauroc seminari vastu oli suur, osales ligi 100 kuulajat. Mõningad osaleda soovijad olime sunnitud panema ootele, juhuks kui keegi varem registreerunutest oma kohast loobub. Tagasiside seminarile oli väga positiivne. Kiideti veebiseminari korralduse sujuvust ning lektorite ettekandeid, mis kuulajate ootustele vastasid.

Mõningate väiksemate ehitusettevõtete puhul oleme täheldanud raskusi  leidmaks toimivaid ehitustehnilisi lahendusi. Probleem on puudulikes ehitusprojektides, milles puuduvad olulised sõlmed. Reeglina on sellistel juhtudel tellija piirdunud eelprojektiga, et saada ehitusluba ning eeldades, et ehitaja oma kogemustest peaks kõigega hakkama saama. Selliste juhtumite puhul on meid aidanud nii ehitusnäituse eksponentide väljapanekud kui ka meie kirjastatud juhendid.
Ehitajad, kes renoveerisid vana puitmaja, otsisid ehitustehnoloogilisi juhiseid välisseina soojustuse paigaldamiseks koos aurutõkke ja kipsplaadiga. Olles Ehituskeskuses, tutvusid nad Knauf stendil oleva välisseina soojustuse lahendusega. Neil oli tekkinud vaidlus omanikujärelevalvega, kes nõudis kipsplaadi paigaldust vahetult aurutõkkega kaetud soojustuse vastu. Ehitajad olid jätnud kipsplaadi karkassi ja soojustatud välisseina vahele umbes 20mm vahe, nagu Knauf stendil näidatud. Soovitasime teha stendist pilt ja seda järelevalvele näidata ning vajadusel võtta selles küsimuses ühendust Knauf Tallinn esinduse tehnilise nõustajaga. Ehitajad tutvusid ka RYL käsiraamatus esitatud nõuetega valmis kipskartongplaatidega kaetud seinte ja lagede tasasusele.
Olime abiks arhitektile, kes otsis infot kohvikute ja restoranide ning suurköökide projekteerimiseks. Sama teemaga seoses tundis ta huvi ka personaliruumide projekteerimisjuhendite vastu. Arhitekti sõnul nägi tema tellija võimalust investeerimiseks sellesse ärisse, vaatamata praegu toitlustusvaldkonnas valitsevale raskele olukorrale.
Äsja korteri soetanud omanik uuris meilt, kas vana värvi eemaldamisel soojapuhuriga võib saada plii mürgistust. Tal oli kahtlus, et korteris 30 aastat tagasi värvitud pindadel võidi kasutada pliid sisaldavat värvi. Võtsime ühendust Riia Lakid OÜ esindajaga, kes kinnitas, et vanasti tõesti pliisisaldus teatud värvides oli lubatud, mida kaasaja värvides kasutada enam ei saa. Tema soovitus soojapuhuriga töötamisel oli kaitsemaski ja kinnaste kasutamine ning piisav tuulutus. Edastasime sellekohase info korteriomanikule.

Veel mõned teemad mille vastu külastajad huvi tundsid:

 • korrusmaja küttesüsteemi renoveerimine;
 • valik materjalidest korteri märja ruumi renoveerimiseks;
 • ohutusnõuded rõdude piiretele ja materjalide valik;
 • juhendid ujula projekteerimiseks;
 • nõuded klaasile põranda piirist algava akna puhul 2 korruselises eramus
 • vihmaveerennide korrektne paigaldus (toru nõuetekohane kõrgus maapinnast seinal)
 • nõuded lifti ventilatsioonile
 • puidust katusefermide paigalduskvaliteet, lubatud hälbed
 • sobivad isetasanduvad segud põrandate renoveerimiseks
 • nõuded katuse turvavarustusele (muinsuskaitse objekt);
 • juhendid tuulduvate fassaadide paigalduseks.

Ülalmainituile veel kaubamärgid, mille vastu enim huvi tunti:
Marmoroc, Stonerex, Vivix, Cedral,  Riia Lakid, Gyproc, Makrolon, VELUX, Technonicol, Danfoss, Fermacell, Aluthermo, Paroc, Isover, Purso, Estplast, Finnfoam, Styrofoam, Weckman, RUUKKI, Ardex, Mira, Vetonit, Fibo, ACO, Easy Drain.

Ehituskeskuse seminarid märtsis:
4.03 Betoonkonstruktsioonide seisukorra hindamine. Veebiseminar
18.03 ETF Net kartoteegi praktiline veebikoolitus

Ehituskeskuse jaanuari kokkuvõte 2021

Jaanuaris registreeriti Ehituskeskuses 132 külastajat, kes erinevatele tehnilistele küsimustele infot otsis. Külastajad jagunesid järgmiselt:
23 arhitekti, inseneri-projekteerijat,65 ehitusfirmade esindajat,
21  individuaalehitajat, korteri-ja elamuühistute esindajat,
4 ehitusõppurit,
19 muud huvilist.

Jaanuar aasta alguses on tavapäraselt projektide käivitamise kuu. Kaardistasime oma seminaride plaane esimeseks poolaastaks, arvestades tagasisidet, mida oleme saanud Ehituskeskust külastanud ja seminaridel osalenud ehituspetsialistidelt.
Aasta lõpus avasime ETF Net ehitusalase kartoteegi uuel platvormil ning selle tutvustamiseks korraldasime jaanuaris järjekordse praktilise veebikoolituse senistele kasutajatele ja teistele ehitusvaldkonna spetsialistidele.

Olime abiks ehituse järelevalvet teostavale ettevõttele, seoses Pärnu linnas uue korterelamu ehitusega. Valmiva korterelamu rõdu terasest piirdelattide horisontaalsed vahed tundusid ehituse  järelevalvele olevat ohtlikult suured. Ehitaja oma töös viga ei näinud.
Vaatasime juhendit „Tarandid ja käsipuud“, kus ohutuse nõuetest lähtuvalt lubatakse rõdu latt-tarandi ülaserva ja turvaosa suurimaks vaheks maksimaalselt 200mm. Järelevalve esindaja sõnul jäi see vahe vaidlusalusel objektil suuremaks, mistõttu juhendile viidates lubas ta ehitajalt nõuda töö ümbertegemist.

Tehnosüsteemide insener tutvus Ehituskeskuses Geberit Sigma loputusplaatidega. Tema poolt projekteeritud objektil olevat need ebakorrektselt paigaldatud. Geberit stendil olevas loputusplaatide kataloogis on paigalduskõrgused ja muu tehniline info kirjas ning projekteerija lubas ehitaja korrektse tooteinfoga kurssi viia.

Eestisse Rootsi ja Eesti investorite ühisprojekti raames projekteeritava korterelamu puhul tekkis küsimus suletud brutopindade arvutamisel. Meilt paluti infot, kas trepikodade trepimarsside osad arvestatakse suletud brutopinna sisse, kuna rootslaste ja eestlaste esindajate nägemused siin lahknesid. Leidsime arendajale EV määruse „Ehitiste tehnilise andmete loetelu ja arvestamise alused“, kus tõdetakse, et trepikoja trepimarsside osad kuuluvad suletud brutopinna sisse.

Ülalmainitutele veel teemad, mille vastu meie külastajad huvi tundsid:

 • õueala projekteerimise juhend pehmele pinnasele teeklassiga 4;
 • katusefermid renoveeritavale eramule ( valik projekteerijatest ja tootjatest) ;
 • akende paigalduskvaliteet korterelamus;
 • tehases toodetud ja värvitud metallist välipiirete värvikvaliteedi hindamise alused;
 • nõuded katuse turvavarustusele;
 • juhend liigeldava tasapinna hüdroisolatsiooni projekteerimiseks ja ehitamiseks;
 • betoonkivist katuse nõuetekohane roovitus (roovide mõõdud ja nende samm, katusele
 • projekti kohaselt ettenähtud ka katuseaknad);
 • pinnasele ehitatava põranda tarinduse erinevad variandid ja selleks sobivad materjalid;
 • soojustusmaterjalide valik kivist välisseina lisasoojustamiseks ja õige tööde tehnoloogia;
 • tuulduva fassaadi materjalide valik;
 • betoonpõrandate kvaliteedinõuded ja selles esinevate pragude parandus;

Kaubamärgid lisaks eespool mainituile, mille vastu enim huvi tunti:
Knauf Insulation,  Finnfoam, Technonicol, Estplast, RUUKKI, Weckman, Riia Lakid, Silikaat, Vivix, Stonerex, Marmoroc, Soudal, Tremco,  Aluthermo, Tycroc, wedi, SFS Intec, Proplastik, Bauroc, Fibo, Puidukoda, Rockwool, Paroc, Isover, James Hardie Hardieplank ja Hardipanel, Cedral fassaadilauad, VELUX, Liimpuit, Mira,

Veebruarikuu seminarid:
10.02 Bauroc seinakonstruktsioonid Revit EST lokaliseeringus ja ProdLib keskkonnas – Veebiseminar
16.02 Uue ETF-Net kartoteegi praktiline veebikoolitus

Ehituskeskuse detsembri ja 2020 aasta kokkuvõte

2020. aastal külastas Ehituskeskust 2848 inimest, neist
685 arhitekte, insenere-projekteerijaid,
1192 ehitusfirmade esindajaid,
478 individuaalehitajaid, korteri- ja elamuühistute esindajaid,
216 ehitusõppureid,
277 muid huvilisi.

Tooks välja mõned Ehituskeskuse külastajaid huvitanud teemad, mille kohta aasta jooksul sagedamini infot saime vahendada:

 • märgade ruumide ehitusega kaasnevad küsimused, plaatimistööde kvaliteet, nõuetekohased kalded põrandates ja sobivate materjalide kasutamine;
 • katuste ehitus ja projekteerimine ning tööde kvaliteet;
 • tuulduvate ja soojustuskrohviga fassaadide materjalide valik projekteerimislahendused ja nõuded ehitustöödele.

Möödunud aastal statistika andmetel ehitustegevus mõnevõrra aeglustus, seda eriti erasektoris. Suures osas oli see tingitud ebakindlusest, mille põhjuseks olid valitsuse poolt seatud olulised piirangud nii inimeste liikumisele kui ka teatud sektorite äritegevusele seoses covid-19 levikuga Eestis.
2020. aasta lõpus toimunud Arhitektuurikeskuse küsitluse tulemuste põhjal on paljudel projekteerijatel-arhitektidel tööd oluliselt vähemaks jäänud. Samas on mitmed Ehituskeskuse külastajad öelnud, et projekteerimistöid on juurde tulnud ning ehitusjärelevalve spetsialistidel on samuti tööd palju.
Sügiseks loodavad optimistid olukorra paranemist ja vähemalt erasektori poolsete tellimuste osalist taastumist, mis vahepeal ootele pandi.

Ehituskeskus ehitusnäituse ja ehitusalase info keskusena sai 1. detsembril 25 aastaseks.

Detsembris korraldasime kaks veebiseminari teemadel Ehitusmaksumus ja eelarvestamine ning Ehituse koguriskikindlustus. Riskide analüüs ja riskide maandamine läbi kindlustuse. Lisaks viisime läbi uuenenud ETF Net kartoteegi praktilise veebikoolituse.

2020. aastal korraldasime 20 Ehituskeskuse seminari, neist 18 andsid ehitusspetsialistidele kokku Eesti Ehitusinseneride Liidu 77,9 täiendõppe punkti.

On tõsi, et Ehitusmess ja messiseminarid jäid ära. Samas Tartu Ehitusmessi seminarid olid huvitavad ning mitmed meie katuse- ja fassaaditoodete eksponentidest esinesid seal ettekannetega.

Detsembris pöördus meie poole arhitekt, kes soovis teada, kui palju astmeid maksimaalselt ühele korruste vahelisele trepimarsile Eestis ette nähakse, kuna kehtiv määrus „Puudega inimeste erivajadustest tulenevad nõuded ehitisele“ seda ei kajasta. Arhitekt viitas Neuferti raamatule, kus see number olevat 18 ning Inglismaal 16 astet.
Omalt poolt saime pakkuda RT juhendit Trepid ja kaldteed, kus soovitatakse vahemadet iga 15 trepiastme järele.
Ütlesime, et Majandus ja Kommunikatsiooniministeeriumis on väljatöötamisel määrus „Ligipääsetavuse miinimumnõuded projekteeritavale elukondlikule kinnisvarale“, milles see küsimus leiab täpsemat kajastust.

Arendaja, kellel oli tekkinud vaidlus alltöövõtjast plaatijaga,  soovis täpsustada küsimusi märja ruumi plaatimistööde tehnoloogiast. Nimelt oli plaatija soovinud esmalt plaatida märja ruumi põranda ja seejärel seinad. Arendaja arvates pidi tööde järjekord olema vastupidine. RATU märgade ruumide plaatimistööde tehnoloogia juhend näeb ette, et plaatimist alustatakse seintest altpoolt teisest plaadireast. Hiljem paigaldatakse põranda veetõke selliselt, et see ulatub seina esimese plaadirea taha. Saades kinnitust, et tal oli olnud õigus, lubas arendaja RATU juhendit plaatijale näidata.

Valmimisjärgus oleva eramu ehitaja soovis saada infot kavandatava sissesõidu tee rajamiseks peateelt majani. Pakkusime talle juhendit „Õuealade alus -ja kattetarindid“, kus teetarindi projekteerimiseks toodud välja erinevad õuealaliigid, vastavalt sinna kavandatavale liikluskoormusele ja transpordile. Pinnase tugevdamise juhendi leidsime MaaRYL 2010-st. Teemaga seonduvalt tutvus klient näitusel olevate ACO, Mea ja Birco sadeveerennidega.

Veel mõned teemad mille vastu meie külastajad huvi tundsid:

Marmoroc fassaadikatte aknapleki paigaldussõlm
Delta sokli- ja vundamendikatte õige paigaldus (kummale poole jäävad mügarad sõltuvalt niiskusest)
tuuletõkkematerjalide valikud puitkarkassmajale
tuletõkke värvisüsteemi kaitse puidust sise- ja välisvoodrilaudadele,
vesipõrandakütte paigalduse juhend puitpõrandasse
juhend profiilplekk-katuse paigalduseks
fassaadi soojustuskrohvitööde kvaliteedinõuded (pragude teke 3 a peale objekti valmimist)
sisekanalisatsiooni torude paigaldus (nõuetekohane miinimumkalle)
eramu madala parapeti sõlm lamekatusel (uus RT juhend)
tuleohutusnõuded vahelaekonstruktsioonis korstna läbiviigu ehitamisel
isevalguvad põrandasegud ja nende valik vana puitpõranda tasandamiseks
sobivad tooted märgruumide ehituseks
lahendused päevavalguse saamiseks suvila pööninguruumi, suvila plaanis ümber ehitada aastaringseks kasutuseks, (katuseaknad versus vintskapi ehitus).

Lisaks ülalmainituile kaubamärgid mille vastu külastajad detsembris enim huvi tundsid:

Riia Lakid, Eskaro,  Knauf, Knauf Insulation, StoneREX, VELUX,  Gyproc, Paroc, Technonicol, Isover, RUUKKI, Weckman, Aluthermo, Vivix, Estplast, Silikaat, Fibo, Aquapanel, wedi, Tycroc, Fermacell, Soudal, Mira, Vetonit, Easy Drain.

Jaanuaris alustame seminaride uue hooajaga ning korraldame neid esialgu vaid veebiseminaridena.

14.01 Uue ETF-Net kartoteegi praktiline veebikoolitus. Tasuta

Novembris toimuma pidanud seminari „Ehitustööde ajal ohutuse tagamine kõrgusest kukkumise vältimiseks“ oleme edasi lükanud, kuid registreerumine on endiselt avatud.

10-aastane ETF Net veebikartoteek uuenes

 

ETF-Net ehitusalane veebikartoteek avati aprillis 2010, et anda suurem kasutusmugavus alates 1993. a. paberkandjal ilmunud ETF kartoteegile. Uus versioon võimaldab veel lihtsamalt tutvuda kartoteegi ülesehituse ja sisuga ning enam pole selleks vaja registreerumist ega demotunnuseid.

ETF-Net veebiaadress on etfnet.ehituskeskus.ee ning sisu loetelu, lisainfo ja liitumise hinnakirja leiate Ehituskeskuse veebi vahelehelt https://ehituskeskus.ee/etf-net-veebikartoteek/

Uudisena on lisandunud varasemate aastate venekeelsed Ratu-kaardid, lehekülje paremas veerus on jooksvalt näha värskemate ETF ja RT juhendite nimekirjad ning paljude juhendite puhul kuvatakse paremas veerus ka teised teemaga seotud kaardid.
Igal kaardil on väikses formaadis eelvaade lehekülgede kaupa, kuid nende sisu saavad pdf-formaadis alla laadida vaid sisseloginud ehk litsentsiga kasutajad. Kui tegemist pole esmakordselt koostatud juhendiga, on võimalik vaadata ka selle eelmisi versioone.
Kõik kehtetud ja asendatud juhendid on leitavad arhiivist. Sisseloginud kasutajad näevad enda poolt viimati vaadatud juhendeid. Otsingumootor konkreetsete juhendite leidiseks pealkirja, kaardi numbri või otsingusõna abil töötab ühtmoodi kõikidele kasutajatele.

Seniste kasutajate jaoks midagi ei muutu, uuenenud ETF-Net kartoteeki saab siseneda endiste kasutustunnustega ning esialgselt jäävad paralleelselt kasutusse nii uus kui ka vanem versioon. Uuenenud ETF-Net kartoteek töötab järgmiste veebilehitsejatega: Chrome, Firefox, Safari, Edge.

 

Ehituskeskuse novembri kokkuvõte 2020 ja sünnipäev

Novembris registreeriti Ehituskeskuses 236 külastajat, nende seas
57 arhitekti, inseneri-projekteerijat,
96 ehitusfirmade esindajat, 
35 individuaalehitajat, korteri- ja elamuühistu esindajat,
26 ehitusõppurit,
22 muid huvilisi.

Ehituskeskus sai ehitusalase info keskusena 1. detsembril 25 aastaseks.
Nende aastate jooksul oleme teie kaasabil jaganud ehitusinfot kümnetele tuhandetele külastajatele. Täname kõiki ehitusnäituse partnereid toreda ja tõhusa koostöö eest.
Arhiivi andmetel on meie kõige pikaaegsemad eksponendid RUUKKI Products AS, Esco Weckman AS, Paroc AS, Danfoss AS, Velux Eesti OÜ, EREK OÜ, Saint-Gobain Eesti AS ja Eskaro AS, keda soovime eraldi ära märkida ja tänada. Praeguses keerulises olukorras ei saa sünnipäeva oma partneritega pidulikult tähistada, küll aga saame jätkata ehitusinfo jagamist kõikidele meie klientidele.

Novembris korraldasime koostöös Digitaalehituse klastri, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga konverentsi „MADALSÜSINIKEHITUS. Väljakutsed ja võimalused Eesti ehitussektorile. Süsinikujalajälje arvutusmetoodika“. Konverents toimus videoseminarina TTÜ Energeetikamajas. Huvi konverentsi vastu oli suur. MKM keskkonna säästliku ehitusvaldkonna juhi Ivan Sergejevi sõnul oli see kõige põhjalikum madalsüsinikuteemaline seminar, mis seni korraldatud Eestis. Tegemist on teemaga, millega peavad arvestama tulevikus kõik ehitusvaldkonnas tegutsejad.

Novembris uuenes täielikult ETF Net veebikartoteegi platvorm, mis käsitleb põhjalikult nõudeid ehitustoodetele-materjalidele ning nende kvaliteetsele paigaldusele.

Novembris külastasid meid Tallinna Ehituskooli õpilased koos õpetajaga ning Tallinna Kopli Ametikoolis kinnisvara hooldust õppivad noored. Mõlemal juhul oli tegemist vanemate kursuste õpilastega. Andsime ülevaate Ehituskeskuse tööst ning siin leiduvatest juhendmaterjalidest ehitamiseks ja kinnisvarahoolduseks. Hiljem tutvusid õpilased ehitusnäitusega.

Hea on tõdeda, et Ehituskeskuse on enda jaoks leidnud ka väikesed ehituses tegutsevad ettevõtted, kelle tegevusvaldkonnaks on korterite remonditeenuse pakkumine. Oma töös tuleb neil tihti ette vaidlusi, kuna tavatellijad enamuses ei ole teadlikud kvaliteediklasside mõistetest. Ehituses enim kasutuses olev kvaliteedi klass II tekitab tellijates tihti kahtlust, et sellega püütakse neile pakkuda madalama kvaliteediga tööd.
Selle valdkonna ehitusehitusettevõtja sooviski hankida Eestis ehituskvaliteeti kajastavaid raamatuid, et neid vaidluste puhul klientidele tutvustada. Pakkusime Sisetööde RYL 2013 ja Maalritööde RYL 2012 käsiraamatuid, mis käsitlevad nõudeid ehitusmaterjalidele ja nende paigalduskvaliteedile.
Ettevõtja tutvus ka meie näitusel olevate toodetega, kust leidis tuntud kaubamärkidelt igapäevatööks kasulikke tootejuhiseid.

 

 

 

 

 

 

 

Arendaja, kelle aastavanuses korterelamus oli ühes vannitoas elektripõrandakütte kaabel saanud vigastada ja see parandatud, otsis juhendit hüdroisolatsiooni kohtparanduseks. Nimelt nõudis korteri omanik kaabli paranduse järgselt kogu vannitoa põrandaplaatide ülesvõtmist ja selle täies ulatuses katmist uue hüdroisolatsiooni ja plaatkattega. Vigastatud koht hõlmas vaid ühte plaati.
Leidsime arendajale juhendi korteri märgade ruumide remont, kus lubatakse vana hüdroisolatsiooni remontida kui selle vanus jääb alla kümne aasta. Nõutav on, et remonditava vana hüdroisolatsiooni ja uue liitekoht ulatuks vähemalt 30mm ulatuses ülekattega vana peale.

Ülalmainitutele veel teemad, mille vastu meie külastajad huvi tundsid:
korteris seinapindade tasasuse kvaliteet;
akende energiatõhusa paigalduse süsteemide pakkujad Eestis;
juhendid palkmaja projekteerimiseks;
vana puitpõranda hooldus ja õlitamine;
hingavad ja mittehingavad aluskatted ning nende paigalduskvaliteet;
torustike isoleerimine ja nõuetekohane toestus;
pinnasele ehitatava põranda tarindus;
deformatsioonivuugi lahendus vesipõrandakütte paigaldusel
tuletõkke läbiviigud ja selleks sobivad materjalid;
valik tuulduvatest fassaadimaterjalidest eramule;
vee ja kanalisatsiooniseadmete paigaldamise juhendid
nõue turvapiirde konstruktsioonile uues ehitatavas eramus (põranda tasapinnast sissepoole avanevad aknad kukkumiskõrgusega 6m teisel korrusel)
akustika projekteerimise juhendid
KÜ ja kindlustustatud korteri omaniku vaheline vaidlus veelekke kahjustuste korvamise ulatuse üle.

Ülaltoodud kaubamärkidele veel mõningaid kelle vastu novembris enim huvi tunti:
Finnfoam, Styrofoam, Estplast, Danfoss, VELUX, Eskaro, Silikaat, Gyproc, Knauf, Bauroc, Fibo, Paroc, Isover, Rockwool, Knauf Insulation, Technonicol, Delta, Riia Lakid,  Devi, Tyvek, Intello, Fermacell, Marmoroc, Vivix, Cedral, Stonerex, Ardex, Mira, Weber, Aco, Easy Drain, Soudal, Tycroc, wedi, Plexiglas

Detsembrikuu seminarid:
3.12 EHITUSE MAKSUMUS ja EELARVESTAMINE – Veebiseminar.
8.12 Uue ETF-Net kartoteegi praktiline veebikoolitus. Tasuta koolitus.
10.12 EHITUSE KOGURISKIKINDLUSTUS. Riskianalüüs ja riskide maandamine läbi kindlustuse – veebiseminar.